Klímaklub

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése

29. klub (2013. január 23.)

E-mail Nyomtatás PDF

Gödöllői klíma-klub

2013. január 23.

 

Beszámoló

 

Helyszín: Civil Ház

Jelen volt: 21 fő, 3 gyerek és 18 felnőtt (köztük régi és új ismerősök is)

 

Ez volt az idei első klubunk, melyen jó sokan összegyűltünk, így sikerült elegendő ötletet és témát összegyűjtenünk ahhoz, hogy 2013-ban sem unatkozzunk, hanem tovább bővítsük klímatudatos ismereteinket J.

 

1. 2013-as tervek, ötletelések, igények

a) Lefixált programok

· március 16 (szombat): A Regina Alapítvánnyal közösen mag, csemete és palánta cserebere és garázs bazár lesz.

· március 21-23 (péntek-szombat): Idén Gödöllő ad otthont a Környezet- és Természetvédő Szervezetek Országos Találkozójának, melyen a klíma-klubunknak is lehetősége lesz bemutatkozni. Ehhez keresünk lelkes klubtagokat, akik az érdeklődőknek mesélnének rólunk. Itt jelezd kérlek, hogy mikor tudnál segíteni: http://doodle.com/imzxfg697bb5dq9q

· április 20 (szombat): Föld Napja alkalmából „Kvíz Parti”-t tervezünk, mely keretében mindenki számára nyitott, kötetlen keretek között zajló, közös étkezéssel-beszélgetéssel egybekötött, a jeles nap témájához igazodó vetélkedős napot szervezhetnénk.

· szeptember: 4 éves születésnapi ünneplés


b) Egyeztetés alatt álló programok

· sörkollektor építő kaláka: Kutyik István szakmai irányítása mellett szerveződik a csapat, eddig érdeklődők: Kaszap István, Illés Marika (nála már szépen gyűlnek a dobozok J), Vadovics Kristóf, Mandeville Gizella

· kedvezményes hőtérkép készítés tanácsadással: A GreenDependent EnergiaKözösségek c. programjának egyik klíma koordinátora (Zsibók Zoltán) felajánlotta, hogy a programban résztvevők  jelentkezhetnek kedvezményes vizsgálatra. Az alap csomagárhoz képest 50 %-kal olcsóbban bemérik a lakóépületüket, így gyakorlatilag 10000 Ft-ért kaphatunk egy komoly vizsgálatot, mely tartalmazza a hőkamerás vizsgálatot (kívülről és belülről is, nézik a falazatot, nyílászárók záródását, üvegfelület szigetelőképességét, födém szigetelőképességét) egy szóbeli kiértékeléssel. Az akciót még a téli időszakban érdemes megszervezni, melyet Laurán Csaba vállalt magára. Eddig érdeklődő klubtagok: Kaszap István, Simó Móni, Vadovics Kristóf, Gerháth Csilla, Mandeville Gizella

· a nyár folyamán ismét kiírásra kerül az Önkormányzat által szervezett Tiszta Udvar Rendes Ház pályázat, melyben a fenntarthatósági szempontok érvényesülését képviselné a klub tagjaiból felállított bizottság. A bizottság munkássága iránt érdeklődők: Vadovics Edina és Kristóf, Gáll Veronika, Simó Móni, Pálya Tiborné (Juli)

 

c) Témák, melyekről szívesen hallanánk:

· Ertsey Attila: Az autonóm ház

· Antal Z. László: Klímatudatos életmód

· Tóth Ferenc: biokertészkedés és növényvédelem

· Élet pénz nélkül: adok-kapok elvek szerinti élet

· Mit tehetünk a levegőszennyezés mérséklése érdekében: ne hulladékok égetésével fűtsünk

 

2.  Háztartási klíma-audit

Ideje ismét felülvizsgálni energiafogyasztási szokásainkat, ehhez nyújt segítséget az audit, melyet kinyomtatva kaphattak az érdeklődők, illetve a nyomtatott változatban és online is használható kalkulátorral mindenki egyszerűen számon tarthatja fogyasztásait, s hogy azok mennyivel járulnak hozzá a klímaváltozáshoz.

 

3. Filmnézés (A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás története)

A kb. 50 perces film megtekintése után parázs vita és eszmefuttatás alakult ki a klubtagok közt, melyet a következő alkalommal folytatunk. J

A fogyasztói társadalom három alappillére: a reklám, a tervezett elavulás és a hitel. A mostani generációknak úgy tűnik, csupán annyi szerepe van az életben, hogy minél több hitelt vegyen fel, hogy olyan dolgokat vásároljon vele, amire nincs szüksége.

Ám bizonyára sokan elgondolkodtunk már azon, mi határozza meg mindennapi használati tárgyaink élettartamát. Miért ég ki viszonylag hamar a villanykörte? Miért mondja fel a szolgálatot idő előtt a nyomtató? Miért fut fel a szál a nejlonharisnyán néhány nap után? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Cosima Dannoritzer dokumentumfilmje. „Aki azt hiszi, hogy a végtelen növekedés fenntartható egy véges bolygón, az őrült, vagy közgazdász.” A film itt megnézhető.

 

Következő összejövetelünk

2013. március 16. (szombat): mag, csemete és palánta cserebere a Regina Házban (Gödöllő, Röges u. 66.)

 

Mindenkit szeretettel várunk az elkövetkezendő klub alkalmakon is!

 

 

Hungarian (formal)English (United Kingdom)

Kapcsolat