Klímaklub

 • A betűméret növelése
 • Alapértelmezett betűméret
 • A betűméret csökkentése

15. klub (2011. február)

E-mail Nyomtatás PDF

Gödöllői klíma-klub

2011. február 16.

Emlékeztető

1. Jelenlévők: Kaszap Márta és István, Laurán Csaba, Simó Móni és Pali, Simó Róbert, Berkes Dorina, Benkéné Kruppa Lívia, Vadovics Edina, Baranyi Gabi

A két új klíma-klubos: Simó Róbert, Móniék fia, aki szakácsnak tanul, illetve barátnője, Berkes Dorina bemutatkozása

2. Hírek a testvérklubunkról. Edina megosztott velünk néhány érdekes információt az angliai Fownhope-ban működő testvér klíma-klubunkról.

 • Angliában a válság elérte a tömegközlekedést is, amelyet az állam igyekszik nagymértékben visszaszorítani. Erre válaszul a klub csatlakozott a „Mentsük meg buszainkat!” programhoz, amelynek keretén belül többek között buszos kirándulásokat szerveznek, illetve már a buszon is érdekes programokkal szórakoztatják a résztvevőket.
 • A biomassza projektjük keretén belül azt vizsgálják, hogy a helyi erdők fenntartható hasznosításával meg lehet-e oldani a környező települések lokális energiaellátását. Megbíztak egy céget, aki felméri egy helyi biomassza-erőmű megépítését ill. megvizsgálja a biomassza hasznosítását pelletként a helyi háztartásokban. Komolyan gondolkoznak egy közösségi tulajdonú vállalkozás létrehozásán a témában.
 • Fontosnak tartják az emberek felvilágosítását az előző témákkal kapcsolatban, ezért rendszeresen részt vesznek a helyi rendezvényeken, ahol standot állítanak.
 • A Fownhope CRAG nagyon komolyan veszi a kibocsátás-csökkentést. Terveik szerint a tagok minden évben 10%-kal csökkentik szén-dioxid kibocsátásukat. Akinek ezt nem sikerül elérnie, az önként befizet egy közös kasszába. A befizetett pénzt aztán egy afrikai falu támogatására fordítják. A Gambiában található településen nagy problémát okoz az elsivatagosodás. A következmények mérséklése céljából a helyieket egy szárazságtűrő, olajos magvú növény (jathropa) termesztésére tanítják, amely nem feltétlenül igényel öntözést, viszont jól hasznosítható. Ezt a projektet támogatja a Fownhope CRAG.

Feladat: megkérni őket, hogy Csabát tegyék fel a levelezőlistájukra. (Edina)

3. Edina előadása a fogyasztásméréssel kapcsolatban. 2006-ban volt egy teljes körű felmérés náluk, ahol minden egyes fogyasztóra mérőt szereltek fel. Akkor a legtöbbet a régi típusú, képcsöves monitoruk fogyasztotta. A második helyezett a vízmelegítő, a harmadik a hűtő lett. Néhány érdekesség a mostani mérésükből:

 • A mosógép mérése során kiderült, hogy náluk a 30 és 40 fokos mosás között nem volt akkora különbség, mint Gáborék méréseiben, mindössze ~0,1 kWh-val fogyasztott kevesebbet a gép az alacsonyabb hőfokon. Ezen kívül a centrifuga fordulatszáma sem igazán számított fogyasztás szempontjából. Jelentős energia-megtakarítás a kímélő programon volt elérhető, amely annak ellenére, hogy 30 fokon mosott, kb. feleannyit fogyasztott, mint egy normál, 30 fokos mosás.
 • Az A++ -os hűtővel kapcsolatban az volt a megfigyelés, hogy akkor is fogyaszt 2-2,5W-ot, ha nem hűt. A legmagasabb átlagfogyasztás hűtés közben 90 W körül alakul.
 • A mélyhűtőláda fogyasztása hasonlóan alakult, azzal a különbséggel, hogy ez nem fogyasztott, ha éppen nem hűtött.
 • A gázcirkó fogyasztása főleg a kinti hőmérséklet függvénye volt. A cirkó fogyasztása annak ellenére, hogy teljesen más típus, mint a Gabiéknál található, hasonló, picit kevesebb átlagfogyasztással rendelkezik. (~100 Watt).
 • Kiderült az is, hogy a padlófűtés kikapcsolásával jelentős megtakarítás érhető el. Bár sokan nem ajánlják, de ha nem megyünk el túl hosszú időre otthonról, akkor úgy tűnik, hogy mégis érdemes lekapcsolni a keringetőszivattyút, mert így a fogyasztás kevesebb, mint harmadára csökkenthető, bár nyilván ez is függ a kinti hőmérséklettől is.
 • Érdekességképpen Edina megmérte az elektromos egérriasztójuk fogyasztását, amely csekély, ~1 kWh áramot fogyaszt egy hónapban.

4. Az ökotermékes olvasmánnyal kapcsolatban kitaláltunk egy kis feladatot a résztvevőknek. Egy lapra kinyomtattuk a környezetbarát termékjelek logóit és neveit összekeverve, és ezeket kellett összepárosítani. A jelek közé egy olyat tettünk, amely nem minősített, harmadik féltől igényelhető jelzés, hanem a gyártó önkényesen ráteheti bármely termékére. Íme a logók a megfelelő párosításokkal:

Feladat: Kinyomtatni a helyes sorrendet (Gabi) és példa termékeket is írni!


Ezek közül az utolsó az, amely nem harmadik fél által minősített termékjel. A feladatot helyesen megoldó Robi és Lívia kis ajándékot kaptak. 

5. Közben felvetődött még néhány egyéb téma:

• Az erdőink borzasztóan szemetesek, ez ellen kellene valamit tenni.

• Az ivóvíz sok helyen szennyezett, nemrég Gödöllőn is volt egy botrány ezzel kapcsolatban, amikor eltitkolták az ivóvíz szennyezettségét, és hónapokon keresztül itták az emberek. Ez azért is megdöbbentő, mert egyébként a csapvízre vonatkozó előírások sokkal szigorúbbak, mint az ásványvizekre vonatkozóak. Érdekes tény, hogy Magyarország a legjobb ivóvízellátottságú országok közé tartozik, viszont az atrézi kutak nagy része külföldi tulajdonban van.

• Móniék meséltek arról, hogy vízfogyasztásuk kb. felére csökkent, amióta fürdővízzel öblítik a WC-t.

• Felvetődött, hogy idén is szervezhetnénk közös bográcsolást, faültetést, valamilyen szabadtéri programot.

• Úgy tűnik, egyre nagyobb igény van a kerti növények cserélgetésére.

 

Következő klub: március 16.

Tervezett programok:

• Kinga, a Regina Egyesület vezetője beszélni fog új kezdeményezésükről, a Regina Fórumról.

• Kis előadás a Kaszap-család kezdeményezéséről, a Bokorligetről, Bokorliget Alapítványról

• A Story of Electronics film levetítése

• Felmerült, hogy valamikor a későbbi klubok egyikén Lívia beszélhetne a Zöld Oviban folytatott tevékenységéről.

Plakátot nyomtatni Líviának és előző hírleveleket Móninak (Gabi)

 

 

 

Hungarian (formal)English (United Kingdom)

Kapcsolat