Klímaklub

 • A betűméret növelése
 • Alapértelmezett betűméret
 • A betűméret csökkentése

5. klub (2010. február)

E-mail Nyomtatás PDF

Gödöllői klíma-klub

2010. február

 

Februári klubunkban Halmay Richard kollégánk, egyesületünk elnökségi tagja, és egyben a Telenor környezetvédelmi menedzsere és a naturezone.hu szerkesztője tartott előadást.

Az előadásban Richard beszámolt a tanyáján kialakított független, megújuló energiák segítségével működtetett rendszerről (napelem, szélkerék), amit saját maga alakított ki.

Aki nem tudott eljönni a klubba, az előadást letöltheti a cikk végén, illetve olvashat róla az alábbi honlapon:

http://www.naturezone.hu/2009/11/04/autonom-aramtermeles-napelem-es-szelturbina-segitsegevel/

Ugyanitt megtalálható az előadás angol nyelven.

 

Klub karbon-lábnyom

A februári klubban többen voltunk, mint korábban, ezért a klubhoz kapcsolódó szén-dioxid kibocsátás is magasabb volt, összesen 181 kg (a decemberi klubé 103 kg, a januári pedig 99 kg volt). Változott az is, hogy arányaiban mihez kapcsolódott a legtöbb kibocsátás. Eddig mindig az étkezéshez, most a közlekedés vette át a vezető szerepet.

A klubok lábnyomát az Energia Klub rendezvény-lábnyom kalkulátora segítségével számoljuk ki.

Klíma-klub, február 16.

Vendég: Halmay Richard

(Aki nem volt múltkor, annak klub anyagok kiosztása: audit, kiadvány)

(klíma auditok begyűjtése)

Bevezetés: welcome, Ricsi bemutatása

Mi lesz ma…

I. Mi a klíma-klub?

Rövid előadás, főleg képekkel

Jelenléti ív, klub-lábnyom infóval

II. Ricsi előadás

Kérdések, beszélgetés

III. Zárás

 • Szívesen látunk mindenkit J
 • Következő alkalom: március 10. vagy 16.
 • Legközelebb megnézzük részletesebben, ki hogy áll a mérésekkel, kinek hogy sikerült az audit, milyen felismerésekre jutott az audit során, milyen akadályokat azonosított (mi is kielemezzük, amiket beküldtek + a mérési infókat is!)
 • Várják a hírlevelet…
 • Előadás jövő hétfőn… (szórólap)

 • Tennivalók a következő alkalomig:
 • leolvasás, adatregisztrálás
 • audit elvégzése, aki még nem tette

Anyagok:

Új embereknek:

Klíma audit

Klímabarát otthon szórólap

Klíma hírlevél

Mindenkinek:

Jövő hétfő előadás szóróanyag

Klubtagjaink ajánlják

A klíma-klub hírlevélbe minden tagunk ajánlhat általa fontosnak és a klíma-barát élettel kapcsolatos tartalmat: híreket, filmeket, könyveket, stb. Ezeket igyekszünk a legmegfelelőbb módon közzétenni. Most ezeket az érdekességeket gyűjtöttük össze a hozzánk érkezett emailek alapján:

*** FILM ***

Ingyenesen letölthető és megnézhető kapcsolódó témájú film Pogácsás Sándor ajánlásával:

http://www.home-2009.com/us/index.html

http://www.youtube.com/user/homeproject

A film angol nyelvű, Yann Arthus-Bertrand rendezte, és Isabelle Delannoy újságíró a következőket írta róla:

„A film bemutatja, hogy az ember milyen nagyszerű lény, milyen hatékonyan tud alkalmazkodni környezetéhez… vagy milyen hatékonyan tudja azt átalakítani. A nagy kérdés azonban az, hogy mire használjuk nagyszerűségünket?”

*** BIOGAZDÁLKODÁS ***

Varga Tamástól tudjuk, hogy Magyarországon is lehet már csatlakozni a WWOOF rendszerhez, és ezen keresztül magyar biogazdaságokban önkénteskedni:

http://www.wwoof.hu/Magyar/Fooldal

A WWOOF jelentése: Word Wide Opportunities on Organic Farms (Lehetőségek világszerte biofarmokon…). A WWOOF egy nemzetközi hálózat, amely az 1970-es években Angliából indult és azóta nemzetközi mozgalommá fejlődött. A WWOOF segíti az embereket hogy a biogazdálkodásról és a fenntartható fejlődésről minél többet megtanuljanak.

A WWOOF egy kölcsönös csere, ahol az önkéntesek segítségért a biogazdák élelmet és szállást ajánlanak és lehetőséget arra, hogy az önkéntesek a bio-életmódról tanulhassanak.

***

A biogazdálkodással kapcsolatban hívjuk fel figyelmeteket a Nyitott Kert Alapítvány hírlevelére is, amelyet Bogdányi Franciska ajánlott nekünk. A hírlevélben a biogazdálkodásról, helyi élelmiszerekkel kapcsolatos hírekről, eseményekről olvashattok:

http://www.nyitottkert.hu/

A februári klubban megkóstoltuk: mákos-meggyes sütemény recept

Hozzávalók:

 • ½ l darált mák
 • ½ l tej
 • ½ l liszt
 • ½ l cukor
 • 1 sütőpor
 • 1 „csík” (kb. 1 dl) olaj
 • kb. 30 dkg magozott meggy

A sütemény elkészítése rendkívül egyszerű: a meggy kivételével a hozzávalókat egy tálban összekeverjük. A masszát vajazott, lisztezett tepsibe öntjük, a tetejére szórjuk a meggyet, és előmelegített sütőben, 180°C-on kb. 30 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy jól átsült-e.

A Gödöllői klíma-klub elindítását az Európai Bizottság 7. kutatás-fejlesztési keretprogramja támogatta a „Changing Behaviour” program keretében.

 

A Halmai-tanyáról szóló előadás:

 

 

 

Hungarian (formal)English (United Kingdom)

Kapcsolat