Klímaklub

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése

35. klub (2013. november 26.

E-mail Nyomtatás PDF

Gödöllői klíma-klub

2013. november 26.

 

Beszámoló

 

Helyszín: Civil Ház (Gödöllő, Szabadság út 23.)

Jelen volt: 11 fő

 

 

1. "A narancslé útja – facsarva, Brazíliából" a Tudatos Vásárlók kisfilmje

A film szerkesztő-riportere Bombera Krisztina. A filmben bemutatjuk azokat a méltatlan munkakörülményeket, amelyek között a Magyarországon is legnépszerűbb gyümölcslé készül: mélyszegénység, gyerekmunka, veszélyes munkakörülmények, miközben a legerősebb piaci szereplők szinte bármit megtehetnek. A legnagyobb gyártókat korrupcióval, kartellezéssel, bérleszorítással vádolják szakszervezetek, ügyvédek, sőt, államügyészek is.

A film itt tekinthető meg: http://tudatosvasarlo.hu/cikk/narancsle-utja-brazil-narancs

A film után sokat beszélgettünk arról, hogy mi a saját életünkben hogyan tudnánk változtatni, javítani ezen a helyzeten. Felmerült, hogy narancslé helyett inkább almalevet és egyéb helyi gyümölcsből, zöldségből készült leveket fogyasszunk, vagy amennyire csak lehet fair trade (és lehetőleg bio) termékeket vásároljunk, ha már néha ragaszkodunk a déli gyümölcsökből készült levekhez. Aztán arról elmélkedtünk sokat, hogy miként válasszuk ki a megbízható kereskedőket, megbízhatunk-e a fair trade / bio minősítő címkékben, valamint arról, hogy sok családnak nem telik a drágább fair trade termékekre. Olyan megoldásokat kellene találnunk, amik ha lassan is, de biztosan a fenntarthatóbb életformák felé visznek bennünket.

 

2. E.ON EnergiaKözösségek

Újra EnergiaKözösségek verseny: indulnak az „E.ON EnergiaKözösségek”, melyhez gyerek „energiavadászokat” és felnőtt „klíma-koordinátorokat” keresünk EnergiaKözösségek szervezésére.

A programban gyerekek által képviselt családok/háztartások csoportjai versenyeznek az ország egész területén abban, hogy mely csoport tudja a legtöbb (minimum 9%) energiát megtakarítani otthonában a családja bevonásával. A verseny 2014. január 1. és 2014. május 31. között lesz.

A klubban is van jó pár tapasztalt koordinátor (Laurán Csaba, Szabó Csaba, Illésné Marika, Kaszap István, Zsemberovszky Linda) akik közül most Laurán Csaba lányával, Annával együtt a Waldorf Iskola diákjaiból alkot közösséget. Aki szeretne új csapatot szervezni, arra van még lehetőség, várjuk a lelkes energiavadászokat!

Bővebb információ itt olvasható.

 

3. Oktatási program indítása a Klíma-klub keretében

Várszegi Józsefné, Edit a múltkor jelezte, hogy szívesen tartana környezetvédelmi előadásokat óvodákban, iskolákban. Edit lelkesedése továbbra is kitart, már fel is vette a kapcsolatot a Zöld Óvodával. Aki szeretne, bátran csatlakozzon hozzá J


4. Ismét néhány szó a közösségi tulajdonú vállalkozásokról

Már volt szó erről egyik előző klubban, és a Kislábnyom Hírlevél 52. számának külföldi hírek rovatában is beszámoltunk arról korábban, hogy miért kevés a munkanélküli Baszkföldön. Bár nem terveztük, ismét előkerült a téma a hazai helyzet kapcsán.

Mondragón papja inspirálta közösségi tulajdonú vállalkozások alakítását annak érdekében, hogy a hozzá tartozó egyházközségben élő fiataloknak legyen munkájuk. Elképzelése szerint akkor, ha a munkások is tulajdonosai egy vállalkozásnak, a létrehozott vagyon is a munkásokhoz, és rajtuk keresztül a szélesebb helyi közösséghez kerül.

Stratégiájuk, hogy a kevésbé jól működő szektorokból a munkásokat áthelyezik a jól teljesítő szektorokban működő szövetkezetekbe. Ez a Szövetkezeteknek mindenképp kihívást jelentett, de annak köszönhetően, hogy a munkások egyben a Szövetkezetek tulajdonosai is, könnyebben és rugalmasabban meg tudnak birkózni a változó gazdasági környezet következtében jelentkező kihívásokkal. A jelen gazdasági válság következményeként hozták azt a döntést is, hogy annak érdekében, hogy több embernek lehessen munkája, önkéntesen csökkentik a munkaórák számát.

Forrás és további részletek: http://centerforneweconomics.org/e-newsletters/lessons-basque-country

Következő összejövetelünk:

Az esemény pontos időpontja még szervezés alatt, egyik témája a múltkor elmaradt Szívesség bank vagy Időbank lesz.

A témát klubtársunk, Ecker Józsefné, Bondár Andrea javasolta, aki Ikladon már próbálta meghonosítani a kezdeményezést. Andi vállalta, hogy a következő találkozóra utána jár, hogyan működhet ez jól a gyakorlatban, erről tart egy rövid, kb. 15 perces gondolatébresztő előadást, és ezután megvitatjuk, hogyan tudnánk ezt megvalósítani mi is.

A további lehetséges témákat a szervezők még egyeztetik.

 

 

Mindenkit szeretettel várunk jövőre is!

 

Hungarian (formal)English (United Kingdom)

Kapcsolat