Klímaklub

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése

Toolkit / MECHanisms

E-mail Nyomtatás PDF

 

 

 

Szokásaink Megváltoztatása –

MECHanisms online eszköztár

Elkészült a SZOKÁSAINK MEGVÁLTOZTATÁSA (Changing Behaviour) projekt keretében a szokások megváltoztatását célzó projektek tervezését segítő online eszköztár (toolkit)!

A MECHanisms eszköztár hasznos lehet „kezdő” és „tapasztalt” projekt tervezők és megvalósítók számára egyaránt, mivel a következő

elemeket tartalmazza:

  • Elméleti háttér információ, kutatási eredmények tömör összefoglalói
  • Esettanulmányok
  • Célcsoport specifikus információk
  • Praktikus eszközök, gyakorlatok a projekt megvalósítás minden szakaszára (tervezés, megvalósítás, ellenőrzés)

Az eszköztár egyelőre angol nyelven érhető el, de 2010 végéig elkészülnek a leglényegesebb részek MAGYAR, német és görög fordításai is! Az eszköztárat a következő honlapon lehet megnézni, kipróbálni és használni: http://mechanisms.energychange.info/

Az eszköztár fejlesztéséről

A háztartási energiafelhasználás Európában folyamatosan növekszik, de a technológiai fejlesztések, melyek eredményeként az energiahatékonyság az utóbbi évtizedekben drasztikusan javult, nem képesek ezzel lépést tartani. A „SZOKÁSAINK MEGVÁLTOZTATÁSA” kutatási projekt ezért tűzte ki célul, hogy jobban megismerje a végfelhasználási energiaigény emberi tényezőit.

2008 januárjától 3 évig futott a kutatási projekt, melynek során a résztvevő 13 partner – részben kutató intézek, részben pedig projekteket megvalósító gyakorlati szakemberek - felmérte az igényoldali szabályozás (Demand Side Management: DSM) lehetőségeit a háztartási energiafelhasználás csökkentésében.

A második és harmadik év fő feladata volt, hogy egy, a gyakorlati szakemberek munkáját segítő szoftver eszközt fejlesszünk ki az elméleti modellre és a korábbi tapasztalatokra építve, amelyet teszteltünk, ellenőriztünk és véleményeztettünk.
A projektben Magyarországot a GreenDependent Egyesület képviselte projekt megvalósítóként, és a Közép-európai Egyetem (CEU) kutató szervezetként. A projekt vezetője a finnországi National Consumer Research Center, a projektet az Európai Unió 7. Kutatási Keretprogramja támogatta.

További információ a projektről: http://www.energychange.info


Az eszköztár figyelembe veszi a környezet, az időzítés és a különböző szereplők hatását, és így lehetővé teszi az európai legjobb gyakorlatok országhatárokon átnyúló és helyi körülményeket figyelembe vevő átadását. Az eszköztár az interneten szabadon hozzáférhető, továbbá szervezetek kérhetik azt is, hogy saját belső munkafolyamataikhoz átalakítható formában megkapják.

A MECHanisms toolkit tájékoztató pdf formátumban itt megtalálható.

GreenDependent Egyesület – az első felhasználó Magyarországon

A MECHanisms eszköztárat először a gödöllői klíma-klub megtervezéséhez használtuk, ez egyben az eszköztár tesztelésének is része volt. Majd az eredményeket az egyesület „Nagycsalád – kis lábnyom” projektjének kialakítása során is figyelembe vettük és hasznosítottuk, immár országos szinten. Néhány dolog, amelyre az eszköztárnak köszönhetően fordítottunk kiemelt figyelmet:

1. Annak érdekében, hogy tartós viselkedés-változást érjünk el, a fogyasztókat többféle úton is érdemes megközelíteni, pl. mi odafigyeltünk, hogy legyen

  • személyes kapcsolat: tartottunk oktatást; részt veszünk közösségi rendezvényeken;
  • írott információ: készítettünk útmutató kiadványt;
  • legyen rendszeres emlékeztetés és visszajelzés: küldünk rendszeresen hírlevelet; készítettünk klíma-naptárat, hogy a takarékossági tanácsok mindig szem előtt legyenek;
  • és megtakarítási versenyt szervezünk.

2. Fontosnak tartottuk ezeken felül, hogy támogató közösséget is létrehozzunk (pl. klíma-klub), hogy senki ne érezze magát egyedül fogyasztást csökkentő kezdeményezésével, tanácsokat kaphasson, kérdéseit, eredményeit megoszthassa.

3. Fontos volt az is, hogy a célcsoportot bevonjuk már a projekt tervezése során, ami főleg a Kis lábnyom projekt esetében volt fontos. Ezért ezt már eleve a Nagycsaládosok Országos Egyesületével együtt kezdtük tervezni, majd megvalósítani.

4. Végül, az eszköztár segített abban, hogy már eleve rugalmasra tervezzük a projektet, tehát fel legyünk készülve esetleges változtatásokra, pl. a célcsoport igényeinek függvényében.

Mielőtt új projektet indítunk, még a tervezési fázis során érdemes körbenéznünk az eszköztár oldalain, mert sok hasznos tanácsot, háttérirodalmat, már megvalósított projekt-ötletet tartalmaz. Ha már gyakorlottabb projekt-megvalósítók vagyunk a viselkedés-megváltoztatás terén, megerősíthet minket abban, hogy jó úton vagyunk…

Vadovics Edina / GreenDependent Egyesület, edina[kukac]greendependent.org

 

 

Hungarian (formal)English (United Kingdom)

Kapcsolat